Read Comments

Sezon grillowy czas zacząć!

Jak Polska długa i szeroka, od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, Polacy ruszają w plener grillować. Co prawda w niektórych knajpach funkcjonują całoroczne grille stacjonarne, a w wielu sklepach z AGD można kupić grille elektryczne, jednak prawdziwy boom na grillowanie zaczyna się zwykle w kwietniu. Najpóźniej w długi weekend majowy wszystko musi być już przygotowane i dopięte na ostatni guzik…

Grillowanie po polsku

Grillowanie na całego odbywa się nad Wisłą dosłownie wszędzie – w prywatnych ogródkach, nad wodą, a niekiedy nawet w parkach czy na balkonach. Polacy przeważnie decydują się na grille węglowe, które są dość tanie w eksploatacji, jednak trudno się je czyści i długo rozpala. Znacznie szybciej a właściwie natychmiast, gotowe do pracy są natomiast grille gazowe, których nie trzeba długo rozpalać; ich niewątpliwe zalety to prostota obsługi oraz łatwość czyszczenia. Grille gazowe mogą być stosowane zarówno w gastronomii – jako wielkie grille przemysłowe – jak i w domach, w kompaktowej formie. We wnętrzach można też używać grilla elektrycznego; inne rozwiązanie do zastosowania w czterech ścianach to wykorzystanie patelni grillowej.

Jedno z takich urządzeń wypuścił na rynek produkujący sztućce i garnki Gerlach. To patelnia grillowa z powłoką ceramiczną Gerlach 314 Vitality, która ma charakterystyczne prążki na powierzchni, jednak wyróżnia się wyjątkowo zwartą strukturą, pozbawioną porów i mikroszczelin. Z tego powodu grillowanie produkty nie przywierają do naczynia, w dodatku mogą być przygotowywane w zdrowszy sposób, z mniejszą ilością tłuszczu, a dzięki specjalnej konstrukcji dna – także bez utraty witamin i składników mineralnych.

Mięso i cała reszta

Co można wrzucić na ruszt albo na patelnię grillową? Zdecydowanie najczęściej opiekamy nad ogniem mięso (karkówkę, kurczaka, kiełbasę, kaszankę), jednak w ostatnich latach, gdy szybko rozwija się moda na zdrowe gotowanie i zdrowe jedzenie, na grill trafiają także ryby oraz warzywa, jak papryka, pomidory, czosnek, cukinia czy bakłażan. Na rynku dostępnych jest też mnóstwo produktów spożywczych, które są przygotowywane z myślą o wielbicielach grillowania, i które mają ułatwić im życie. To m.in. różnorodne zestawy kiełbasek na grilla, rozmaite gatunki mięs w marynacie, czy też oddzielne przyprawy do grillowanych potraw.

Będąc właścicielem grilla węglowego, trzeba też stale zaopatrywać się w węgiel drzewny, dostępny w naturalnych bryłach albo w brykietach; przydadzą się też podpałki do grilla z zapłonem i draską. Można skorzystać także z tacek do grilla, najlepiej dużych i głębokich, idealnych do mięs, ryb oraz warzyw. Inne akcesoria, które mogą się przydać, to m.in. drewniane patyczki do szaszłyków, praktyczne i estetyczne haczyki do wędzenia różnej wielkości czy haczyk bądź szczypce do obracania mięsa. Grillowanie z pewnością ułatwi wykonany ze stali nierdzewnej ruszt do pieczenia mięsa na grillu z drewnianą rączką, dzięki któremu można jednym ruchem obrócić np. sześć burgerów równocześnie.

Tags: , ,
Categories trendy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *